Home Kuriozitete Pse vagina pas lindjes duket ndryshe?

Pse vagina pas lindjes duket ndryshe?

0
vagina pas lindjes
Pse vagina pas lindjes duket ndryshe?

Pyetja që shpesh na ka munduar të gjithëve është: Si duket vagina pas lindjes? Dhemb? Po seks kur mund të bësh sërish? Atëherë, lexoni këtu!

1. Mund të përjetoni rrjedhje pas lindjes

Pas ardhjes së bebushit, mund të keni hemoragji për rreth  6 javë. Hjatë 10 ditëve të para, prisni shumë rrjedhje dhe ngjyra e gjakut do të jetë e kuqe e thellë. E gjithë kjo është normale, pasi trupi po nxjerr papastërtitë e mitrës pas lindjes.

2. Mund të ndjeni kontraktime

Pak pas lindjes mund të ndjeni dhimbje të forta barku pasi muskujt janë kontraktuar gjatë lindjes ndërsa tani po shkojnë në gjendjen fillestare.

3. Vagina pas lindjes mund të jetë e lënduar.

Pyetja nuk është a do lëndohet ose jo, por sa shumë do të jetë e tillë. Megjithëse diçka e tillë varet nga lloji i nlindjes, në disa raste vijnë në ndihmë ndërhyrjet kirurgjikale.

4. Periodat do të ndryshojnë

Kur trupi të fillojë sërish ovulimin, do të shihni që periodat do të jenë ndryshe nga ç’ishin para shtatzënisë. Kjo lidhet me ndryshimin hormonal që ndryshon tek ju ngjyrën apo dhimbjen që vjen me ciklin.

5.Po, vagina juaj do të zgjerohet

Gjithsesi, me kalimin e kohës do të shkojë në formën e saj normale. Vetëm nëse keni lndur një bebush të shëndetshëm, atëherë ka gjasa që gjërat të mos jenë si më parë.

5. Mund të urinoni dhe të mos e ndjeni…

Lindja dobëson pjesën e legenit dhe muskujt që ndihmojnë në kotrrollin e fshikzës së urinës. Shkurt: mos u habisni nëse gjatë ndonjë aktiviteti fizik ose teshtime, ta shihni veten të lagur.

6. Duhet të prisni deri në 6 javë për të bërë seks!

Duhet të paktën 6 javë për t’ju rikthyer aktivitetit seksual. Është shumë e rëndësishme t’i jepni vetes dhe vaginës pak kohë pushim.

7. Orgazmat nuk do të jenë dhe aq të forta.

Kur i ktheheni sërish seksit, do t’ju duket sikur orgazmat s’janë njësoj si më parë. S’po e imagjinoni. Është e vërtetë.

8. Gjatë kohës që ushqeni me gji, vaginën mund ta ndjeni të thatë.

loading...