Home Kuriozitete Ndaloni vendosjen e letrës higjenike në tualete publike, Ja pse

Ndaloni vendosjen e letrës higjenike në tualete publike, Ja pse

0
tualete publike
tualete publike
 • Letra e tualetit nuk është pengesë për mikrobet dhe bakteret. Thith lagështinë, gjë që e bën atë një vend të shkëlqyeshëm për të riprodhuar mikrobet.
 • Shumë baktere jetojnë në vendet ku njerëzit preken me duar të palara, d.m.th., lavamanët, karremin ose rrotullat e letrës higjienike.
 • Lani duart tuaja për 20-30 sekonda me ujë të ngrohtë dhe sapun. Mos e mbyllni rubinetin me dorën tuaj, përdorni një peshqir ose leter për këtë.
 • Një pyetje tjetër e rëndësishme – si të thani duart? Duke përdorur një peshqir letre ose tharëse dore? Ne të dy mikrobet jetojnë shumë, por peshqirët prej letre janë më të sigurt.
 • Sipas shumë studimeve, hapësira në zyrë strehon disa qindra herë më shumë mikrob sesa kapaku i tualetit. Numri arrin në miliarda.
 • Por mos u shqetësoni shumë! Nëse sistemi juaj imunitar është në rregull, këto mikrobe nuk do t’ju lëndojnë.
 • Sapuni antibakterial nuk është shumë më i mirë në zhdukjen e baktereve sesa ai i zakonshëm, por ai thahet ne lëkurë, kështu që vazhdoni në të zakonshmin.
 • Nëse jeni i sëmurë, vishni gjithmonë një maskë për të ndaluar përhapjen e baktereve.
 • Disa ushqime ndihmojnë për të hequr qafe mikrobet e dëmshme të zorrëve. Këto përfshijnë mjaltë manuka, hudhër, mjedër, boronica, luleshtrydhe, çaj jeshil dhe brokoli.
 • Shtëpia juaj është gjithashtu plot mikrobe. Thjesht mund të ketë më shumë baktere në telefonin tuaj sesa në thembra të këpucëve tuaja.
 • Bordet prej druri paraqesin rrezik më të madh pasi bakteret mund të depërtojnë në fibrat e tyre dhe të qëndrojnë atje edhe pas larjes së plotë.
 • Koka e dushit. Mikrobet grumbullohen brenda tij, dhe rrezikoni të thithni ose gëlltisni bakteret kur hapni ujin.
 • Vendi juaj i preferuar në shtëpi është gjithashtu i ndyrë. Eshtë frigoriferi. Një nga burimet kryesore të baktereve është paketimi i ushqimit.
loading...